Nowe Przygody Baltazara Gąbki

nowe-przygody-baltazara-gabkiNowe Przygody Baltazara Gąbki nawiązują do powieści Stanisława Pagaczewskiego pod tytułem „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Na tej i kolejnych dwóch powieściach Stanisława Pagaczewskiego oparto popularny serial animowany dla dzieci. Powieść Czesława Białczyńskiego to dalsze przygody naszych rodzimych postaci Profesora Gąbki, kucharza Bartoliniego, Smoka Wawelskiego i Don Pedra – Szpiega z Krainy Deszczowców, do której to grupy dołączają nowe postaci. Akcja powieści toczy się w magicznych wymiarach i baśniowych pejzażach dwóch krajów Polski i Ukrainy w roku 2012, podczas piłkarskich Mistrzostw Europy. Tym razem głównym bohaterem jest mały chłopiec, mieszkaniec Krakowa, Grzegorek-Samborek, który zostaje porwany przez Ekipę Profesora Gąbki na pokład Latającego Talerza. Uczestnicy wyprawy poszukują dosłownie i symbolicznie Kwiatu Paproci, który jest magicznym kluczem mającym uratować naszą Matkę Ziemię od ekologicznej katastrofy. W jaki sposób? Tego dowiedzą się czytelnicy z akcji, która zawiera wiele zaskakujących zwrotów i wymaga od bohaterów przejścia przez wiele niebezpieczeństw. Siły Ciemności prowadzone przez absolutnie nieziemską, dysponującą siłami czarnoksięskimi, okrutną i nieustępliwą boginię Licho i jej „warszawskich przyjaciół” próbują na wszelkie możliwe sposoby zapobiec ratunkowej akcji bohaterskiej kompanii Baltazara Gąbki. Ziemscy poplecznicy Licho, kierujący się wyłącznie swoim własnym interesem i chorobliwą chęcią zysku próbują wyciąć rękami ekipy Szalonych Drwali kluczową dla akcji partię dębów w Dolinie Rozpudy. Czy uda się zapobiec nieszczęściu i degradacji całej planety?

Seria książek Stanisława Pagaczewskiego z Baltazarem Gąbką, Smokiem Wawelskim, kucharzem Bartolinim i szpiegiem z Krainy Deszczowców Don Pedro, osiągnęła niebywały sukces na polskim rynku wydawniczym literatury dziecięcej. Jej łączny nakład przekroczył dwa miliony dwieście tysięcy egzemplarzy. Książka ta w postaci jednotomowej trylogii jest wznawiana co roku przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie. Czesław Białczyński jest znanym pisarzem gatunku s-f i fantasy, a także autorem Mitologii Słowian, zupełnie prywatnie zaś jest mężem córki Stanisława Pagaczewskiego Anny Pagaczewskiej  – dla której  specjalnie zostały napisane Przygody Baltazara Gąbki, jako opowieść na dobranoc czytana przez ojca w odcinkach do poduszki. Nowe Przygody Baltazara Gąbki nawiązują stylistycznie, na poziomie języka, humoru prezentowanego w powieści i przedstawiania pozytywnych niestrasznych, a sympatycznych postaci bezpośrednio do tego doskonałego wzorca jakim jest dzieło Stanisława Pagaczewskiego. w roku 2017 jednemu z przedszkoli samorządowych w Krakowie nadano imię Stanisława Pagaczewskiego. Trwają też przygotowania do nadania jego imienia osiedlu bądź ulicy w mieście.

Magiczna książka dla całego pokolenia odbiorców, od lat 6. do 106., z zielonym przesłaniem.

Książka jest do nabycia w księgarni internetowej wydawnictwa Slovianskie Slovo:

Przejdź do księgarni »»