Próba inwazji

Próba inwazjiPróba inwazji, to hard SF. Planeta Phasang. Tajemniczy osobnik, dysponujący technologicznymi i psychicznymi umiejętnościami czyniącymi zeń nadczłowieka – wykrada tajne dokumenty i dokonuje dywersji paraliżujących społeczeństwo miasta Valaco.

Inspektor Straporu, Off, prowadzi śledztwo, ale zostaje uwikłany w rozgrywki Tajnej Rady i służb specjalnych, i szykowanej właśnie przez nich ekspedycji międzygwiezdnej.

Od tego, jak szybko znajdzie sprawcę, zależy nie tylko jego kariera, ale i życie. Off czuje się manipulowany przez tajemne siły…

Książka napisana w roku 1974, wydana po raz pierwszy w roku 1978 przez Wydawnictwo Iskry w słynnej serii „Fantastyka – Przygoda” w nakładzie 50.000 egzemplarzy.

Znajdziecie w niej pierwowzór dzisiejszego pojazdu hyper-loop, nazywany w powieści „próżniowcem”. Sieć próżniowców oplata całą planetę Phasang. Są to olbrzymie rurowe pojazdy pasażerskie i towarowe poruszające się w próżni z prędkością 1100 kilometrów na godzinę.

Próba Inwazji Czesława Białczyńskiego była pierwszą napisaną w Polsce książką z nurtu political s-f, czy też fantastyki socjologicznej, lecz kłopoty z PRL-owską Cenzurą, niechęć autora do zmiany nazwy BB – Brygady Bezpieczeństwa, nawiązującej wprost do politycznej policji w PRL: Służby Bezpieczeństwa (SB) i Urzędu Bezpieczeństwa (UB), na OS – Oddziały Specjalne, a także żądanie aby autor zmienił nazwisko szefa BB Gulmana na inne nazwisko, doprowadziły do tego, że książka ukazała się w cztery lata po jej złożeniu w wydawnictwie Iskry. Jej wydanie spowodowało zresztą cenzorski zakaz publikowania i blokadę książek Czesława Białczyńskiego złożonych już w innych wydawnictwach w Polsce, który zdjęto dopiero po wybuchu Rewolucji Solidarnościowej w roku 1981, a potem nałożono ponownie po wprowadzeniu Stanu Wojennego.

Powieść jest napisana w konwencji kryminału, lecz są to tylko pozory, bowiem w rzeczywistości jest ona opisem działań politycznego ruchu oporu na planecie zarządzanej przez wszechwładną policję polityczną, gdzie króluje ustrój totalitarny.

Książka jest do nabycia w księgarni internetowej SOLARIS:

Przejdź do księgarni »»